Program SUKCESJA – rozliczony!

Na koniec września został zamknięty i rozliczony program SUKCESJA, w którym uczestniczyłem wraz z firmą Novapraxis z Krakowa.

Program ważny, wiele mnie nauczył. Mam nadzieję, że uczestnikom również przyniósł wymierne korzyści. Jestem z rocznika, który zaczynał swoje życie zawodowe wraz z nowymi zmianami po ’89 roku. Czas wielkich zmian, wielkich karier, budowania firm. Dla ludzi z tego pokolenia powoli przychodzi czas odpoczynku, korzystania z efektów swojej ciężkiej pracy. I, jak miałem możliwość obserwacji, dla jednych jest to jeszcze czas dalszej pracy, inni już myślą o sukcesji.

A ta sukcesja ma naprawdę różny wymiar. W sposób oczywisty myśli się o przekazaniu swojej firmy swoim dzieciom. Ale jeśli dzieci nie są przygotowane, lub mają inny pomysł na swoją przyszłość? Zawsze jest opcja sprzedaży swojego przedsiębiorstwa. Wbrew pozorom opcji sukcesji jest kilka, jej realizacja zależy od wielu różnych elementów.

Na ten problem zwrócili uwagę uczestnicy INFORum Gospodarcze 2.0, które odbyło się w Krakowie 5 grudnia br. Prelegenci zwrócili uwagę na rolę sukcesji w stabilności naszej gospodarki i roli pomnażania swojego majątku. Jeden z prelegentów zwrócił uwagę na to, że problemy w sukcesji są w zasadzie dwa – albo została źle przeprowadzona (a tego, co może pójść źle jest niemało), albo sukcesorzy nie byli do tego gotowi.

Polecam do odsłuchania transmisję (jeszcze jest dostępna na wydarzeniach linkedin), warto posłuchać o sukcesji, warto posłuchać głosów przedsiębiorców z Małopolski.