Analizy – finanse
Raporty, analizy i informacje z sektora finansowego.
MasterCard o metaversum
Raport przygotowany przez Mastercard w październiku 2023r. Organizacja zapytała Polaków, co sądzą o finansach prowadzonych w/poprzez (?) metaversum. Samo środowisko chyba jeszcze 'leży’, jednak wiele firm dalej analizuje możliwości jego wykorzystania.
Klienci chyba nie do końca wiedzą, czego się mogą po tym środowisku spodziewać, aczkolwiek oczekiwania są spore: „(…) Polacy najchętniej skorzystaliby z doradztwa dotyczącego oszczędzania i inwestowania (64%), poznali ofertę banku (65%) oraz złożyli reklamację (58%) (…)”. Warto też po ten raport sięgnąć dla wiedzy o tym, czym jest np. rzeczywistość rozszerzona (AR), wirtualna rzeczywistość (VR), technologia blockchain lub też unikalne tokeny cyfrowe (NFT).
Zdecentralizowane finanse
Zdecentralizowane finanse to temat dla nas jeszcze dość abstrakcyjny. Jednak kolejne regulacje rynku finansowego wskazują na potrzebę lepszego poznania tego tematu.
Jak piszą autorzy raportu: „(…) Nadchodzące regulacje w zakresie kryptoaktywów zmieniają znacząco krajobraz rynku kryptoaktywów, nadając mu charakter rynku regulowanego, równoprawnego wobec innych usług finansowych. Rozporządzenie MiCAR reguluje zasady emisji, ofert publicznych i dopuszczania do obrotu kryptoaktywów, a także zasady świadczenia usług w zakresie kryptoaktywów. W momencie publikacji raportu (listopad 2023 r.) pozostaje rok do rozpoczęcia stosowania Rozporządzenia MiCAR (30 grudnia 2024 r.). (…)”
Raport został opisany też na naszej stronie radar-infosec.pl przez Maćka Bednarka – polecam!
MasterCard z Payeye
Mastercard w ramach swojego Mastercard Biometric Checkout Program nawiązał współpracę z Planet Pay, Empik i Payeye. Razem zaoferują pilotażowy program płatności polegający na skanowaniu tęczówki oka, który to obraz jest przypisany do wskazanej karty płatniczej.
Wszystko wskazuje na to, że biometria zacznie być coraz częściej wykorzystywana w naszym codziennym życiu. Oznacza to też kolejne wyzwania związane z ochroną naszej cyfrowej tożsamości.
Działania Mastercard wpisują się w szerszy aspekt cyfryzacji ich procesów. Firma ogłosiła mianowicie, że do roku 2030 wszystkie transakcje będą stokenizowane. Za cashless.pl: (…) Organizacja przypomniała, że wprowadziła tokenizację w celu ochrony danych już 10 lat temu. W procesie tym numer karty zastępowany jest tokenem, czyli losowo wygenerowanym ciągiem cyfr. W efekcie rzeczywiste informacje o karcie nie są przesyłane podczas transakcji, a w przypadku naruszenia bezpieczeństwa danych narażony jest token – bezwartościowy dla złodziei. Tokenizacja realizowana jest przez bank wydający kartę i nie wymaga żadnego wysiłku ze strony konsumenta. (…)
Mastercard – coraz lepsza ochrona transakcji
Aby walczyć z rosnącym zagrożeniem oszustwami, Mastercard wprowadził Scam Protect, pakiet specjalistycznych rozwiązań opartych na najnowocześniejszych technologiach sztucznej inteligencji, które pomagają identyfikować oszustwa i im zapobiegać. Mastercard współpracuje także z organizacjami w całym ekosystemie, aby zwalczać oszustwa.
Pakiet narzędzi korzysta ze wsparcia AI, jest to m.in. Consumer Fraud Risk, Mastercard Identity czy też biometria behawioralna. Usługa jest obecne używana w 10 dużych globalnych bankach.