Bezpłatne wsparcie narzędzi BPMN

Zmieniają nam się firmy, zakres zadań i obowiązków poszczególnych zespołów modyfikujemy bardzo szybko. Od 'silosowych’ opisów firmy przechodzimy do skupianiu się na procesach, ich dokumentacji, wskaźnikach. Bardzo pomocne w dokumentowaniu procesów są dedykowane narzędzia IT wykorzystujące notację BPMN. Wiele z nich oferowanych jest bezpłatnie (z reguły związane jest to z jakimiś ograniczeniami), oferują bardzo różny i ciekawy zakres wsparcia.
Ja zapewne pozostanę przy Adonis, bo na tym narzędziu pracowałem przez ostatnich kilka lat. Oprócz podstawowej możliwości opisu procesu w notacji BPMN mamy tu rozbudowane możliwości opisania mapy ryzyk oraz elementów zgodności (compliance).
Ale do wyboru jest też np. Aris oferowany również w wersji bezpłatnej. Ciekawą platformę (również bezpłatną) proponuje bizagi. A jeśli komuś są potrzebne (lub wystarczą) same schematy procesu, zawsze można sięgnąć po google-owe draw.io (link jest do pełnej wersji, na swoim koncie google zobaczycie wersję ograniczoną, ale bezpłatną 😉).
Warto też rzucić okiem na miro – też ma dobre opinie i też ma wersję bezpłatną.