
Podatki
Wszystko wskazuje na to, że Polski Ład zostanie uchwalony. RCL stwierdziło, że nie miało czasu na rzetelne sprawdzenie projektu. Organizacje pracownicze wskazuję na wiele nieścisłości. Księgowi mówią o sprzecznościach w zapisach, pytają się też o czas na przygotowanie się do zmian. Pytania, pytania, pytania ...
Wiele już o tym projekcie powiedziano. To nie jest zmiana systemowa, to jest kolejne 'rękodzieło' w przepisach, które jeszcze bardziej gmatwa nasz system podatkowy (i tak jeden z najgorszych w OECD). Infor przygotował e-book z informacjami o zmianach w przepisach - można sprawdzić, co czeka nasze firmy w przyszłym roku - do pobrana tutaj.

Odroczone płatności (BNPL)
Kolejnym sposobem pomocy w finansowaniu jest odroczona płatność. Czyli kupujemy coś teraz, płacimy np. za 30 dni. Do Polski wchodzi kolejny fintech, który jest już potentatem na tym rynku w skali światowej (20 mln klientów w USA). Firma szwedzka, polski założyciel - czyli sami swoi. Na naszym rynku zaczynają od współpracy z H&M, ale plany oczywiście są szersze.
Firma dołącza do innych graczy, którzy odroczone płatności w Polsce oferują już od wielu miesięcy. Mowa tu między innymi o takich fintechach jak Twisto, czy PayPo. Swoje usługi BNPL rozwija także Allegro w ramach usługi Allegro Pay. Tak więc na rynku będzie ciekawie, a dzięki konkurencji klienci mogą liczyć na rozwój ciekawych ofert.
Źródł: Fintek.pl

Faktoring
(...) Polski Związek Faktorów (PZF) zrzesza większość podmiotów świadczących usługi faktoringowe. Skupia obecnie 5 banków komercyjnych i 21 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania. Należy do niego także 6 podmiotów o statusie partnera.
Firmy należące do PZF osiągnęły w I półroczu 2021 r. wzrost obrotów o 24 proc. Sfinansowały działalność krajowych przedsiębiorstw na łączną kwotę 167,4 mld zł. (...)
Podane dane pokazują, że po pierwsze odradzamy się po pandemii. Po drugie, szukamy sposobów na rozwiązanie naszych problemów płatniczych (zatorów), a faktoring jest do tego świetnym narzędziem. Firmy oferujące taką usługę też to już wiedzą. Szczególnie mocno rozwijają się fin-techy oferujące mikrofaktoring online, mamy już wielu takich usługodawców. Jednym z mocniej rozwijających się jest Monevia, która zanotowała 30% wzrostu obrotów w pierwszej połowie 2021r. Warto zajrzeć do nich i sprawdzić, jak mogą pomóc w Waszych finansach.
Źródła:

Ściąga
Matematyka, statystyka - to podstawa analizy (nie tylko analizy, ale już nie rozwijajmy tego tematu ). Powstała strona, gdzie znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań z tych dziedzin, i nie tylko. Znajdziemy tam też podpowiedzi z geografii, chemii, biologii, ekonomii.
Przykład? Proszę bardzo - tutaj
Jednym słowem: polecam! Strona: naukowiec.org

Biała lista podatkowa
Od 1 września 2019 roku działa tzw. 'Biała lista podatkowa'. Wykaz ten ma stanowić proste i szybkie narzędzie do weryfikacji kontrahentów. Ministerstwo Finansów przygotowało stronę, gdzie w prosty sposób można dokonać takiej weryfikacji.

Analiza wskaźnikowa
Celem analizy wskaźnikowej jest przedstawienie zależności pomiędzy różnymi pozycjami sprawozdania finansowego – głównie z poziomu bilansu oraz rachunku zysków i strat – oraz różnymi sprawozdaniami. Wskaźniki wchodzące w skład analizy pochodzą z 4 grup odnoszących się do różnych obszarów stanu finansowego przedsiębiorstwa, w śród nich wyróżnić możemy:
- wskaźniki płynności finansowej
- wskaźnik bieżącej płynności finansowej
- wskaźnik szybkiej płynności finansowej
- wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej
- wskaźniki zadłużenia
- wskaźnik ogólnego zadłużenia
- wskaźnik długoterminowego zadłużenia ogółem
- wskaźnik długoterminowego zadłużenia kapitału własnego
- wskaźnik udziału zobowiązań długoterminowych
- wskaźnik pokrycia zobowiązań długoterminowymi rzeczowymi składnikami majątku
- wskaźnik pokrycia obsługi długu
- wskaźnik pokrycia zobowiązań odsetkowych
- wskaźnik pokrycia obsługi długu z nadwyżki finansowej
- wskaźniki rentowności
- analiza rentowności sprzedaży
- analiza rentowności aktywów
- analiza rentowności kapitałów własnych
- wskaźniki sprawności działania
- wskaźniki cyklu obrotowego
- wskaźniki rotacji
Mając tak zebrane wskaźniki możemy się już pokusić o stwierdzenie, że znamy stan naszej firmy. Pamiętajmy jednak, że wskaźniki to nie wszystko - ważne są też informacje o tym, jak funkcjonuje nasza firma. A więc potrzebne będą jeszcze informacje o klientach, dostawcach, sezonowości, itp. Wskaźniki mówią dużo, ale nie zapominajmy o otoczeniu, w jakim działa dana organizacja.